Sodalium oratiunculae inaugurales legi possunt hoc loco.


Index Academiae sodalium


Sodales ordinarii:


- AGOSTO Mauro (2007) Italia
- ALBERT Sigrid (2006) Germania
- von ALBRECHT Michael (1981) Germania

- ANDRÉ Jean-Marie (1982) Francogallia 
- BECK Jan-Wilhelm (2010) Germania

- BOLOGNA Orazio Antonio (2013) Italia

- BUONOCORE Marco (2012) Italia
- COFFEE Neil (2011) Foederatae civitates Americae septentrionalis

- DE MICO Nico (2016) Italia
- DES BOUVRIE Synnøve (1998) Norvegia

- DI MARIA Giorgio (2013) Italia
- FREYBURGER Gérard (1998) Francogallia
- FRITSCH Andreas (2005) Germania

- GROSS Nikolaus (2017) Germania

- GUITTARD Charles (2014) Francogallia

- HARRIS Jason (2015) Hibernia
- KOUTROUBAS Dimitrios (1998) Graecia

- LAES Christian (2007) Belgica
- MAESTRE MAESTRE Iosephus Maria (2004) Hispania
- MINKOVA Milena (1998) Bulgaria et Foederatae civitates Americae septentrionalis
- MIRAGLIA Luigi (2011) Italia
- MONEY David (2010) Magna Britannia
- MORGAN David (2001) Foederatae civitates Americae septentrionalis (†)
- MOUCHOVÁ Bohumila (1995) Bohemia

  1. -NIEHL Rüdiger (2004) Germania

  2. -NIKITINSKI Oleg (2000) Russia (†)

  3. -OWENS Patrick (2017) Foederatae civitates Americae septentrionalis

  4. -PARRONI Piergiorgio (1982) Italia

  5. -PEKKANEN Tuomo (1968) Finnia

  6. -PÉREZ Y DURÁ Francisco Jorge (1998) Hispania

  7. -PISINI Mauro (2015) Italia

  8. -PITKÄRANTA Reijo (2006) Finnia

  9. -POLARA Giovanni (2004) Italia

  10. -RÄDLE Fidel (1996) Germania

  11. -REGTUIT Remco (2016) Batavia

  12. -ROGGEN Vibeke (2006) Norvegia

  13. -SACRÉ Dirk (1995) Belgica

  14. -SALOMIES Olli (2010) Finnia

  15. -SCHÖNBERGER Axel (2015) Germania

  16. -SMOLAK Kurt (2000) Austria

  17. -SOLIN Heikki (1979) Finnia

  18. -SPATARO Roberto (2015) Italia

  19. -STROH Wilfried (1978) Germania

  20. -TÁRREGA GARRIDO Jorge (2015) Hispania

  21. -TUNBERG Terence (1998) Foederatae civitates Americae septentrionalis

Sodales bene meriti:


  1. -BLANCHARD Daniel (2015) Francogallia

  2. -CHEVALLIER Anne-Marie (2017) Francogallia

  3. -LICOPPE Guy (2004) Belgica

- LICOPPE-DERAEDT Françoise (2013) Belgica

- ROSSI Giancarlo (2011) Italia


Sodales emeriti:


  1. -AXER Jerzy (1990) Polonia

  2. -DESCHAMPS Lucienne (1990) Francogallia

  3. -GANTAR Kajetan (1984) Slovenia

  4. -LUISELLI Bruno (1984) Italia

- NASCIMENTO Aires Augusto (1997) Portugalia

- O’NEIL Jane (2001) Foederatae civitates Americae septentrionalis

- RITOOK Zsigmond (1984) Hungaria

  1. -SALLMANN Klaus (1976) Germania (etiam sodalis conditor)

  2. -TRAINA Alfonso (1997) Italia



Academiae sodales conditores


Die 18 m. Aprilis a. MCMLXVI statim post Conventum Romanum creatur «Collegium Latinitati inter omnes gentes fovendae», cui praeest Petrus Romanelli.

Homines huius Collegii participes et Romae tunc praesentes habentur ut conditores «Academiae Latinitati inter omnes gentes fovendae» anno insequenti institutae in gremio Instituti Nationalis Studiis Romanis Provehendis, cui etiam praeest Petrus Romanelli.


1. BARBU Nicolaus (Dacoromania) 

2. M. BOROVSKIJ Jakov (U.R.S.S.)

3. COLEIRO Edoardo (insula Melita)

4. DEL TON Giuseppe (Civitas Vaticana) 

5. DEROUAU Walter (Belga docens in Burundia)

6. GORTAN Veljko (Yugoslavia)

7. GRIMAL Pierre (Francogallia)

8. GROLLIOS Constantinos (Graecia)

9. HARTKE Werner (Germania Orientalis)

10. IJSEWIJN Jozef (Belgica) 

11. IRMSCHER Johannes (Germania Orientalis)

12. ISNENGHI Alfonse (Austria)

13. IZUI Hisanosuke (Iaponia)

14. KABRT Jan (Tsecoslovacia)

15. KRESIC Stéphane (Canada)

16. KUMANIECKI Kazimierz (Polonia)

17. MAGUINESS W.S. (Magna Britannia)

18. MARIOTTI Scevola (Italia)

19. MIR José Maria (Hispania)

20. MORRA Ottorino (Italia)

  1. 21.O’MEARA John J. (Hibernia)

  2. 22.NÓBREGA Vandick Londres, da (Brasilia)

23. PACITTI Guerino (Italia)

24. PALADINI Virgilio (Italia)

25. PARATORE Ettore (Italie)

26. Z. PEREK Faruk (Turcia)

27. PFLIGERSDORFFER Georg (Germania Occidentalis)

28. ROMANELLI Pietro (Italia)

29. SALMON Togo (U.S.A.)

30. SCHILLING Robert (Francogallia)

31. SCHMID Pierre (Helvetia)

32. THIERFELDER Andreas (Germania Occidentalis) 

33. USSANI d’ESCOBAR Vincenzo (Italia)

34. WASZINK J.H. (Nederlandia) 


Secretaria : Giuliana FARENGA (Italia)

Hi conditores oriundi sunt ex 25 civitatibus: 2 Francogalli, 1 Dacoromanus, 1 Russus, 1 Brasilianus, 1 Vaticanus, 2 Belgae, 1 Yugoslavus, 1 Graecus, 2 Germani Orientales, 2 Germani Occidentales, 1 Austrius, 1 Iapo, 1 Tsecus, 1 Canadensis, 1 Polonus, 1 Anglus, 6 Itali, 1 Hispanus, 1 Hibernus, 1 Turcus, 1 Americanus Septentrionalis, 1 Helvetius, 1 Nederlandus, 1 Melitensis, 1 Brasilianus.


Sodales conditores (alter grex)


Vocantur quoque sodales conditores omnes sodales electi, dum vigebat nomen «Academia Latinitati inter omnes gentes fovendae», i.e. usque ad annum 1983 inclusum:


- von ALBRECHT Michael (Germania Occidentalis) 1981

- ANDRE Jean-Marie (Francogallia) 1982

- BONJOUR Madeleine (Francogallia) 1982

- BORZAK Stephan (Hungaria) ante 1975

- DILKE Oswald (Magna Britannia) 1979

- EGGER Carlo (Civitas Vaticana) 1973

- EICHENSEER Joseph Anton (Germania Occidentalis) 1973

- JIMENEZ DELGADO José (Hispania) 1983

- KABRT Jan (Tsecia) 1969

- HARTKE (Grmania Orientalis) ante 1980

- KRESIC (Canada) ante 1980

- LEEMAN (Nederlandia) ante 1980

- LIEBERG Godo (Germania Occidentalis) 1969

- MICHEL Alain (Francogallia) 1973

- NACHOV Isaias (U.R.S.S.) 1980

- O’MEARA (Hibernia) 1969

- PARRONI Piergiorgio (Italia) 1982

- PEKKANEN Tuomo (Finnia) 1968

- PLEZIA Mariano (Polonia) 1979

- POESCHL Victor (Germania Occidentalis) 1974

- POVSIC Boleslaw (U.S.A.) 1982

- QUADLBAUER Franz (?)  ante 1983

- RAMBAUD Michel (Francogallia) 1974

- RUBEN Nuno Bonifaz (?) 1983

- RUYSSCHAERT (Belgica) ante 1983

- SALLMANN Klaus (Germania Occidentalis) 1976

- SCHNEIDER Iohannes (?) 1973

- SOLIN Heikki (Finnia) 1979

- STROH Wilfried (Germania Occidentalis) 1978

- TONDINI Amleto (Civitas Vaticana) 1969

- TOWNEND (Magna Britannia) 1982

- TRAGLIA Antonio (Italia) 1976

- VANDICK da NOBREGA (Brasilia) 1974

- VERDIERE Rodolphe (Belgica) 1973

- VRATOVIC Vladimir (Yugoslavia) 1979

- WALSCH P.G. (Magna Britannia) 1983

- WIKARIAK Iohannes (?) ante 1983


N.B. In hoc indice eo non indicatur sive praenomen, sive civitas, sive exactus annus electionis nonnullorum sodalium, quod desunt documenta.


Primi sodales bene meriti


- SEDAR SENGHOR Léopold (Senegalia) 1973 

- ANDREOTTI Giulio, (Italia) 1990